Toros Dağları üzerinde kurulmuş bir Pisidya kenti olan TERMESSOS;
Termessos Ulusal Parkı içinde, koruma altında tutulan çok sayıda bitki ve hayvan türü ile birarada eşine az rastlanır bir sentez oluşturur. Kent Surları, Hadrian Kapısı,Su Sarnıçları, Tiyatrosu, Gymnasiumu, Agorası, Odeionu ve Hereonu mezarlığı, Alketas, Agatemeros ve Arslanlı Mezar gibi anıt mezarları herkesin hayranlığını toplamaktadır.


PHASELİS, Kent İ.Ö. VII. yüzyılda Rodos'lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya'nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini koruyan kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian
Kapısı bulunur.

 
OLYMPOS VE ÇIRALI, Antik kent eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasındadır. Vadi ve kentin denize ulaştığı yerde kumsal çok güzel bir plaj oluşturur. Olympos'dan yaya olarak bir saatte ulaşılabilen Çıralı ilginç bir doğa harikasıdır. Yerli halkın "Yanar" dedikleri dağda, doğal gaz sızıntısının oluşturduğu ve binlerce yıldır hiç sönmeden yanan alevler yükselir gökyüzüne.

SİDE tarihi Hitit'lere kadar uzanır. Kent bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kara ve deniz surları ile korunan Side, Helen ve Roma devirlerini yaşamıştır. Surları ve giriş kapısı dikkati en önce çeken yapılarıdır.
Sütunlu Yol, Zafer Takı, Liman, Hamamlar,Tapınaklar, Çeşmeler, Su Sarnıçları, Su Yolları ve Agora gibi yapılarıyla gezilip görülmeye değer bir yerdir Side.

ARİASSOS;
Antik bir dağ kenti olan Ariassos çevreye egemen bir vadide kurulmuştur. Giriş kapısı, hamamları, kaya mezarları ve mezar anıtları ile görülmeye değer bir kenttir.


PERGE, Düden ve Aksu akarsuları arasında kurulmuş, Helen, Roma ve Bizans dönemini yaşamıştır. 15000 kişilik tiyatrosu İ.S II. yüzyılda yapılmıştır. Tiyatronun hemen yakınındaki stadyum 12000 izleyici alır.Son yıllarda yapılan kazılarda çok sayıda heykel ve sanat eseri bulunmuştur. Kapıları, Agorası, Nymphaeumu, Sütunlu caddeleri, Mezarlığı, Bazilikası ve Akropolu Perge'nin görülmeye değer yerlerinden bazılarıdır.


SELGE;
Denizden 950 m. yükseklikte kurulmuş olan Selge, antik bir Pisidya Dağ Kentidir. En iyi korunmuş yapısı tiyatrosudur. Ayrıca Kent Surları, Kuleleri, Su Sarnıçları, Stadyumu ve Nekropolu görülmeye değer diğer yapılardır.

 

ALANYA KALESİ;
UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne alındı.
 
 
Ayrıntılı bilgi için Linkler bölümünü geziniz

 

 

 

Kaleiçi
Coğrafi Özellikler
Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Kültürel Değerler
Antalya Mutfağı